Staff

The Langley Academy Staff Structure 2020-2021
Click here to download printable version.

 

The Langley Academy Staff Structure 2020 - 2021

Surname

First Name(s)

Current Role

Part/time

Additional role

 

 

 

 

 

LEADERSHIP

 

 

 

 

Lusuardi

Alison

Headteacher

 

Teacher of MFL

Benton

Clare

Deputy Headteacher

 

Teacher of Maths

O'Neill

Trevor

Deputy Headteacher

 

Teacher of PE/RPS

Heales

Jill

Assistant Headteacher

 

Teacher of Science

Hegarty

Nim

Assistant Headteacher

 

Teacher of Science

Johnson

Ashley

Assistant Headteacher

 

Teacher of PE/DT

Forth

Aaron

Assistant Headteacher

 

Teacher of Business

Jeyaratnam

Nesan

Associate Assistant Headteacher

 

Teacher of PE

Butzen

Emily

Associate Assistant Headteacher

 

Teacher of Maths

Selman

Ann

Director ‐ Finance, Premises, ICT

 

Finance/ICT

 

 

 

 

 

ENGLISH

 

 

 

 

Axford

Gina

HoF

 

 

Martin

Shane

2i/c

 

PP Co-Ordinator

Chanter

Katie

3i/c

 

 

Ali

Mohamed

Teacher of English

 

 

Savage

Alan

Teacher of English

 

 

Metchanka

Desponia

Teacher of English

 

 

Stritch

Shane

Teacher of English

 

 

Bury

Adam

Teacher of English

 

 

Bowker

Chloe

HLTA

 

 

Delves

Annette

LSA English

P/T

 

 

 

 

 

 

SCIENCE

 

 

 

 

Malama Smtih

Mulenga

HoF

 

 

Vinojan

Keerthika

2ic

P/T

 

Heales

Jill

Assistant Headteacher

 

 

El‐Mamoun

Nazik

Teacher of Science

 

Practitioner in Science/3ic

Muranda

Jacques

Lead Practitioner of Science

 

HOH Darwin

Varnam

Daniel

Teacher of Science

P/T

 

Jamshad

Raheela

Teacher of Science

P/T

 

Enslin

Susan

Teacher of Science

 

 

Hegarty

Nim

Teacher of Science

 

AHT

Winch

Amelia

Teacher of Science

 

PE Teacher

Bevan

Jennie

Teacher of Science

 

RSL YR 7

Musse

Yasmin

Teacher of Science

 

 

Purewal

Ramanpreet

Teacher of Science

 

 

Howard

Sue

Senior Technician

 

 

Pidgeon

Andrew

Technician

 

 

Chouhan

Balvinder

Technician

P/T

 

Southwell

Callum

HLTA

 

 

 

 

 

 

 

MATHEMATICS

 

 

 

 

Katsholo

Crosby

HoF

 

 

Dobson

Joanna

Teacher of Maths

 

2ic

Butzen

Emily

Lead Practitioner Maths and T&L

 

 

Benton

Claire

Teacher of Maths

 

AHT

Budwal

Maninder

Teacher of Maths

 

3ic P/T

Murray Gusta

Grazia

Teacher of Maths

P/T

3ic P/T

Gupta

Ashish

Teacher of Maths

 

 

Salian

Manish

Teacher of Maths

 

 

Dave

Vimal

Teacher of Maths

 

 

Chaudhry

Komal

Teacher of Maths

P/T

 

Naeem

Rifqa

HLTA Maths

 

 

 

 

 

 

 

Communications

 

 

 

 

Lorgeoux

Stephanie

HoF

 

 

Lusuardi

Alison

Headteacher

 

 

Rubio Gonzalez

Ruth

Teacher of MFL

 

 

Ahmed

Nisar

2ic Head of Computing

 

 

Keener

Margaret

Teacher of Computing

P/T

 

Blackford

Mark

Teacher of Computing

 

HOH Arbib

Dawkins

Moira

HLTA ICT

 

 

 

 

 

 

 

HUMANITIES

 

 

 

 

Kidd

Tom

HoF

 

First Aid

Bains

Ramanpreet

Social Sciences

 

 

Raymond

Darragh

Teacher of Philosophy

 

HOH Globe

Blackmore

Linda

Teacher of Sociology/History

 

Trust ITTCO

McDonnell

Danielle

Teacher of RE and PSCHE

 

 

Ireland

Robert

Head of Geography

 

 

O’Shea

Hazel

Teacher of Geography

 

 

Chinchen

Brett

Teacher of History

 

 

Ashraf

Selina

Teacher of History/RPS

 

 

Tank

Chandni

Teacher of History/Sociology

 

 

 

 

 

 

 

DT

 

 

 

 

Lad

Ketan

HoF

 

 

Wauchob

Roberta

Teacher of Textiles

P/T

 

Ferrin

Chris

Teacher of DT

 

 

Payne

Tatyana

Teacher of DT ‐ Food

 

 

Kinch

Sandra

Technician ‐ Food

 

 

Ismail

Mohammed

Technician ‐ DT

 

 

 

 

 

 

 

CAPA

 

 

 

 

Hansford

Kathryn

HoF

 

 

Brown

Elizabeth

Teacher of Art

P/T

HOH Gaia

Rider

Mark

Head of Art

 

 

Bennett

Davina

Teacher of Drama

P/T

 

Skowronek

Justyna

Teacher of Media

 

 

Hunter

Iain

Head of Music

 

RSL YR 8

Carty

James

Technician

 

 

 

 

 

 

 

PE

 

 

 

 

Bellis

Sarah

HoF – on maternity leave

P/T

First Aid

Evans

Jamie

2ic (Acting HOF PE)

 

 

Sussex

James

Teacher of PE

 

HOH Henley

O'Neill

Trevor

Deputy Headteacher

 

DHT/First Aid

Mackenzie

Hannah

Teacher of PE

 

 

Jeyaratnam

Nesan

Teacher of PE/DT

 

RSL YR11/First Aid/ BTECH COHORT

Winch

Amelia

Teacher of PE/Science

 

RSL YR 9 / HOH

Spilsbury

Stuart

Teacher of PE

 

RSL YR 10 / First Aid

Johnson

Ashley

Teacher of PE/DT

 

AHT

Cooper

Katy

Teacher of PE

 

 

Weare

Nigel

Director of Rowing

P/T

First Aid

 

 

 

 

 

BUSINESS

 

 

 

 

Foloranmi

Gloria

HoF

 

 

Gill

Phavandeep

2ic Head of Economics

 

 

Forth

Aaron

Assistant Headteacher

 

AHT – Sixth Form

Jaswal

Anita

Teacher of Business

 

 

 

 

 

 

 

6th Form

 

 

 

 

Forth

Aaron

Head of 6th Form (AHT)

 

Teacher of Business

Passmore

Rosie

Sixth Form Academic Mentor

 

 

 

 

 

 

 

MUSEUM LEARNING

 

 

 

 

Blay

Jenny

Head of Museum Learning

 

 

Hudson

Naomi

Museum Learning Officer

 

First Aid

 

 

 

 

 

ROWING

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SOCIAL SCIENCES

 

 

 

 

Goodyear

John

I/c

 

Teacher of History

 

 

 

 

 

STUDENT SUPPORT

 

 

 

 

Shepherd

Velvet

IC Manager

 

 

Bright

Amanda

SSM

 

First Aid

Pikulak

Garret

SSM

 

First Aid

Munro

Paul

SSM

 

 

Clark

Norma

SSM

 

 

Firth

Sara

Academy Counsellor

 

 

 

 

 

 

 

SEND

 

 

 

 

Matshazi

Joseph

SENCO

 

 

De Fonseka

Liandra

Inclusion Teacher/Lead SEND Practitioner

 

 

Ashraf

Arusa

Teacher of the Deaf – HRB

 

Teacher of Maths

Russell

Emily

EAL Co-Ordinator

 

 

Pikulak

Sharon

SSU Manager

 

 

Bowker

Chloe

HLTA English

 

 

Boddy

Barbara

LSA

P/T

 

Gipps

Carole

LSA HRB

 

 

Puddefoot

Tracey

LSA

 

 

Naeem

Rifqa

LSA

P/T

 

Beaton

Catherine

SEND Practitioner

 

 

Jones

Daniel

LSA

P/T

 

Randhawa

Suki

LSA

 

 

Rhodes

Philippa

LSA

 

 

Delves

Annette

LSA/HRB

P/T

 

Apenyo

Susana

LSA

 

 

Skinner

Matthew

LSA/HRB

 

 

Benford

Mandy

LSA

P/T

First Aid

Pikulak

Sharon

SSU Manager

 

 

Anderson

Marion

LSA

 

 

 

 

 

 

 

COVER SUPERVISORS

 

 

 

 

McCarthy

Mary

Cover Supervisor

 

First Aid

Smith

Natasha

Cover Supervisor

 

 

Caygill

Amanda

Cover Supervisor

 

Trust Central

Rahman

Sharf

Cover Supervisor

 

 

 

 

 

 

 

FINANCE

 

 

 

 

Selman

Coralyn

Finance Director

 

 

Baig

Mirza

Finance Manager

 

 

Samra

Jas

Finance Officer

 

 

Mingard

Carol

Finance Officer

P/T

 

Jeno

Shamie

Finance Officer

 

 

 

 

 

 

 

FACILITIES

 

 

 

 

Tuck

Janine

Facilities Manager

 

First Aid

Shaw

Aidan

Site Manager

 

 

Walters

Scott

Site Assistant

 

 

Wright

Sean

Groundsman

 

First Aid

Corne

Dean

Security

 

 

Starr

Maggie

Cleaner

 

 

Morgan

Joanne

Cleaner

 

 

Ludlow

Peter

Cleaner

 

 

Pama

Kulwinder

Cleaner

 

 

Phelps

Maureen

Cleaner

 

 

Corcoran

Rosemary

Cleaner

 

 

O’Keeffe

Sohkid

Cleaner

 

 

Stewart

Emma

Cleaner

 

 

Belkahla

Kamal

Cleaner

 

 

Wongtai

Jat

Cleaner

 

 

 

 

 

 

 

ADMINISTRATION

 

 

 

 

Wishart

Dawn

Administration ‐ Cover/Office Manager

 

 

Paris

Denise

Administration ‐ Assistant Office Manager

 

 

Jagdev

Manjit

Administration ‐ General

 

 

Davies

Penny

Administration ‐ Admissions and SEND Officer & PA

 

 

Baker

Kate

Administration ‐ Admissions and SEND - NEW

 

 

Richardson‐Blake

Nathelia

Administration – Attendance Officer

 

 

Mackay

Tara

Administration ‐ PA to Headteacher and HR Assistant

 

 

Swainston

Sharon

Administration – PA to DHT and HT administrator

 

 

Bown

Andrea

Administration – Sims Manager

 

 

Turner

Ruth

Administration ‐ Careers Officer

 

First Aid

Howard

Jo

Administration ‐ Exams Officer

 

 

Chana

Harjinder

Administration ‐ 6th Form

 

First Aid

Fenton

Wendy

Administration ‐ Receptionist

 

 

Williams

Antania

Administration ‐ Receptionist & General (maternity leave)

P/T

 

Winter

Cameron

Administration ‐ Reprographics

 

 

Kimberley

Hattie

Library Officer

P/T

6th form Careers

Smart

Sarah

Family Liaison Officer

 

 

 

 

 

 

 

ICT

 

 

 

 

Mann

Vin

ICT Consultant

 

 

Rehman

Amman

ICT Technician

 

 

Yasar

Hamza

ICT Technician

 

 

Bartolome

Hilardo

ICT Technician